Početna strana > Hronika > Politika: Nikola Sarkozi će predložiti ciljane vazdušne napade u Libiji
Hronika

Politika: Nikola Sarkozi će predložiti ciljane vazdušne napade u Libiji

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 10. mart 2011.

PARIZ – Francuski predsednik Nikola Sarkozi namerava da predloži partnerima u Evropskoj uniji bombardovanje komandnog štaba Moamera Gadafija, rekao je agenciji AFP izvor blizak predsedniku Francuske.

Na samitu EU posvecenom krizi u Libiji, on će predložiti „bombardovanje veoma ograničenog broja tačaka koji su izvor najsmrtonosnijih operacija” koje izvode snage lojalne Gadafiju, precizirao je izvor koji je tražio da ne bude imenovan.

Radi se o tri lokacije - komandnom štabu Bab al-Azizija u Tripoliju, vojnoj bazi u Sirtu, istočno od Tripolija, i vojnoj bazi u Sebi, na jugu zemlje, dodao je ovaj izvor.

Kancelarija Sarkozija je odbila da zvanično potvrdi ove navode, prenosi AFP.

Libijska državna televizija je, sa svoje strane, javila da će Tripoli poseduje jednu „strašnu tajnu” koja će, kada se otkrije,ubrzati odlazak Sarkozija sa vlasti.

Ova vest je objavljena neposredno nakon što je Francuska odlučila da prizna samoproklamovani pobunjenički nacionali savet u Libiji , prenosi AFP.

„Novinska agencija DŽamahirije saznala je opasnu tajnu koja će dovesti do pada Sarkozija, možda i do suđenja zbog finansijskih sredstava koja je koristio u svojoj predsedničkoj kampanji”, javila je libijska državna televizija.

Francuska priznala libijsku opoziciju

Francuska je prva država koja je priznala libijsku opoziciju kao punopravnog predstavnika zemlje i poslaće svog ambasadora na teritoriju koju drže pobunjenici. Evropska unija okleva da prizna Gadafijeve oponente, ali je zato Savet EU odlučio da proširi restriktivne mere protiv ove zemlje. Slično je uradila i Rusija budući da je predsednik Dmitrij Medvedev potpisao ukaz o primeni sankcija prema Libiji, pre svega stopiranje isporuke oružja u tu zemlju, prenosi Tanjug. Izvor agencije AFP blizak Sarkoziju je rekao da će francuski predsednik svojim evropskim saveznicima predložiti bombardovanje Gadafijevog komandnog štaba.

„Francuska je priznala Nacionalni tranzicioni savet kao legitimnog predstavnika libijskog naroda”, izjavio je Ali al Isavi, jedan od opozicionih izaslanika, posle jučerašnjeg susreta sa Sarkozijem. „Na osnovu ovog priznavanja otvorićemo diplomatsku misiju u Parizu, a ambasador iz Francuske će biti poslat u Bengazi”, objasnio je Isavi i dodao da će „taj ambasador privremeno biti u Bengaziju, a zatim će preći u Tripoli”.

U Bengaziju je ova vest pozdravljena pucanjem u vazduh, a zvanični Tripoli je saopštio da razmatra zaoštravanje odnosa sa Francuskom zbog te odluke, prenela je zvanična libijska agencija DŽana.

Savet Evropske unije odlučio je juče da proširi restriktivne mere protiv Libije na još „pet ključnih finansijskih entiteta” i još jednu osobu, koje će biti pridodate već usvojenim sankcijama zbog nasilja u ovoj severnoafričkoj zemlji, saopšteno je iz EU.

Fondovi i ekonomski resursi tih pet entiteta biće zamrznuti, a još jedna osoba biće dodata spisku od 26 ljudi – uključujući i libijskog lidera Muamera Gadafija, koji se smatraju odgovornim za nasilnu represiju nad pobunjenicima – koji je usvojen 28. februara.

Savet je prethodnom odlukom zabranio izvoz oružja, municije i sličnog materijala Libiji, zabranio trgovinu opremom koja bi mogla biti upotrebljena za represiju i nametnuo zabranu putovanja i zamrzavanje imovine 26 osoba.

Uvođenju kaznenih mera pridružila se i Rusija, čiji je predsednik potpisao ukaz o merama za ispunjenje rezolucije Saveta bezbednosti UN od 26. februara, koja predviđa primenu sankcija prema Libiji, između ostalog, zabranu isporuke oružja u tu zemlju. Kako prenosi Itar-Tas, zabranjuje se i pružanje Libiji usluga obuke i tehničke, finansijske i druge pomoći, koja je u vezi sa vojnom aktivnošću, uključujući obezbeđenje plaćenog personala. Ruske novinske agencije prenele su procene po kojima bi izgubljena dobit ruske namenske industrije zbog krize u Libiji mogla da dostigne četiri milijarde dolara, kao i da sankcije SB UN znače potpuni prekid vojnotehničke saradnje između Moskve i Tripolija i zamrzavanje paketa sporazuma od 29. januara 2010. godine o isporuci ruskog oružja Libiji u ukupnom iznosu od oko 1,3 milijarde evra.

Na terenu borbe između Gadafijevih pristalica i protivnika ne jenjavaju, a posle slučaja sa zatvaranjem i prebijanjem novinarske ekipe Bi-Bi-Sija pre dva dana, iz Libije su juče stigle slične novosti. Redakcija londonskog „Gardijana” je saopštila da su njihov dopisnik i brazilski novinar koji je putovao sa njim nestali.

Sa novinarom „Gardijana” Iračaninom Gaitom Abdulom Ahadom poslednji put je ostvaren kontakt u nedelju, kada je bio u predgrađu Zavije, gde je poslednjih dana bilo sukoba između pobunjenika i provladinih snaga, izjavio je urednik „Gardijana” za Bliski istok Jan Blek.

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner